بردگیم و دسته بندی‌های آن!

بردگیم و انواع آن
0

عصری که در آن قرار داریم، عصر مشغله و پرکاری است! طوری که اوقات فراغت ما بسیار کم‌تر از گذشته شده است. به همین خاطر ترجیح می‌دهیم تا اوقات فراغت کوتاه و ارزشمند خود را با کیفیت سپری کنیم. مثلا بازی کنیم یا حتی با دوستان خود وقت بگذرانیم. بردگیم ها (بازی‌های رومیزی) به ما این امکان را می‌دهند که در کنار دوستانمان و دور از هرگونه وسیله‌ی دیجیتالی این وقت را سپری کنیم! بردگیم و دسته بندی‌های آن را بیشتر بشناسیم.

بردگیم و انواع آن
بردگیم و انواع آن

بردگیم چیست؟

بردگیم یا همان بازی رومیزی شامل مهره‌ها، کارت‌ها یا ژتون‌هایی می‌شود که طبق قوانین مشخص، بر روی همان برد که از پیش طراحی شده است، چیده یا جا به جا می‌شوند. این بازی‌ها جمعی بوده و معمولا قابل بازی برای ۲ تا ۷ نفر و گاهی هم بیشتر هستند. بعضی از این بازی‌ها استراتژیک، بعضی دیگر بر پایه‌ی شانس و بعضی نیازمند دو المان شانس و مهارت (دیپلماسی!) هستند. معمولا برای بازی‌های رومیزی هدف مشخصی تعریف می‌شود که بازیکنان سعی دارند به آن هدف برسند. هدف اصلی بسیاری از بازی‌های مدرن، شکست دادن مخالفان، حفظ موقعیت و جمع آوری امتیاز است.

آیا بردگیم ها هم دسته‌بندی دارند؟

بله، قطعا! اگر می‌خواهید در مورد بردگیم و دسته بندی‌های آن مطلع شوید، باید بدانید دسته‌بندی بردگیم ها به چندین صورت انجام می‌گیرد. یکی از دسته‌بندی‌ها شامل ۳ دسته‌ی آلمانی، آمریکایی و اروپایی می‌شود. دسته‌بندی دیگر بر اساس چیزی است که در بردگیم استفاده می‌کنیم، مثلا بازی‌های کارتی، تخته‌ای و …  اما اصلی‌ترین دسته‌بندی بازی‌ها بر اساس ژانر صورت می‌گیرد.

انواع بردگیم
انواع بردگیم

دسته‌ اول: بازی‌های استراتژیک

این بازی‌ها معمولا داستانی برای معرفی ندارند. اما قوانین مشخصی دارند؛ مانند بازی‌های شطرنج، go و   blocus این بازی‌ها به بازی‌های استراتژی مطلق معروفند و طرفداران زیاد و مخصوص به خود را دارند.

دسته‌ دوم: بازی‌های استنباطی یا معمایی

این بازی ها نیاز مبرم به تجزیه و تحلیل دارند. احتمالا در این دسته از بازی‌های رومیزی قرار است معمای قتلی را کشف کنید. شاید هم قرار باشد آینده ی خاندان خود را پیش بینی کنید! بازی‌هایی مثل dead end drive در این دسته جای می‌گیرند.

دسته‌ سوم: بازی‌های آموزشی

با انجام این دسته از بازی ها شما متوجه می‌شوید که یاد گرفتن هم می‌تواند کار لذت بخش و جذابی باشد! مخاطب بسیاری از بازی‌های آموزشی کودکان هستند. بازی‌هایی مثل Azul و Kingdomino و بازی کش فلو و بازی فکری ایروپولی از نوع آموزشی هستند.

برای آشنایی با بازی کش فلو طراحی شده توسط رابرت کیوساکی کلیک کنید.

دسته‌ چهارم: بازی‌های تعاملی

اگر شخصیت مبارزه طلبی دارید، این دسته از بازی‌ها انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. در این بازی‌ها شما تیمی تشکیل می‌دهید و مقابل خود بردگیم یا مقابل دوستانتان بازی می‌کنید. تعداد زیادی از بازی‌های رومیزی را می‌توان در این ژانر قرار داد. بازی‌هایی مثل pandemic legacy &dead of winter & forbidden island & betrayal بازی فکری کهنه سرباز .

دسته‌ پنجم: بازی‌های اروپایی (آلمانی)

این ژانر از بازی‌های رومیزی بعد از جنگ جهانی دوم در آلمان به وجود آمد تا دلیلی برای دور هم جمع شدن خانواده ها بعد از بحبوحه ی جنگ باشد. یادگیری این بازی ها راحت است و عنصر شانس در بازی مهم است. بازی‌هایی مثل Catan و Ticket To Ride ( بازی فکری تیکت تو راید ) از این ژانر هستند.

دسته‌ی ششم: بازی‌های جاسوسی

این نوع بردگیم‌ها باید گروهی بازی شوند و بسیار پرطرفدار هستند. نقش‌های مختلفی در این نوع بازی‌ها موجود است و نقش هر دسته مخفی می‌ماند. اگر به بازی‌های مافیایی علاقه مند هستید، این ژانر انتخاب مناسبی برای شماست! بازی‌هایی مثل The Resistance و One Night Ultimate Werewolf و بازی کودتا ، بازی شب مافیا و بازی آخرین ایستگاه از این نوع هستند.

برای آشنایی بیشتر با بازی شب مافیا کلیک کنید.

دسته‌ هفتم: بازی‌های مخصوص مهمانی و دورهمی

این دسته از بردگیم‌ها به صورت گروهی و با افراد زیاد بازی می‌شوند. هیچ داستانی ندارند. برای برنده شدن کافی است تا قوانین را بدانید و اندکی دقت به خرج دهید. این ژانر بازی، انتخابی عالی برای مهمانی های شماست. بازی‌هایی مثل جنگا، تابو و تیزبین در این دسته جای دارند.

جنگا
جنگا

دسته‌ هشتم: بازی‌های نقش آفرینی

در این نوع بردگیم، بازیکن اختیار عمل دارد. تصمیمات و انتخاب‌‌های بازیکنان، مسیر و نتیجه‌ی بازی را رقم می‌زند. اگر در این بازی‌ها شرکت کنید، باید یک شخصیت از بازی برای خود انتخاب کرده و بر اساس صفات شخصیتی خود، بازی را همانطور که می‌خواهید اجرا کنید. این ژانر مخاطبین خاص خودش را دارد. بازی‌هایی مثل دی اند دی (دانجنز اند دراگونز) یا بازی‌های تخیلی دیگر مانند جنگ ستارگان، جزو محبوب‌ترین‌های این دسته هستند.

دسته‌ نهم: بازی‌های اقتصادی!

این بازی ها جهت شبیه سازی اقتصادی از شرایط واقعی تولید می‌شوند. در این بازی ها امکان خرید و فروش دارایی‌های خود را خواهید داشت. مثلا در بازی مونوپولی بازیکن‌ها برای در دست گرفتن انحصاری خانه‌های خاص در زمین بازی  تلاش می‌کنند. بازی فکری جالیز و Stone Age و Agricola از دیگر بازی‌های این ژانر هستند.

دسته‌ دهم: بازی‌های جنگی

همانطور که از نام این بازی‌ها پیداست، جنگی رومیزی برای شما در راه است! برای این نوع بازی‌ها لازم است استراتژی خود را تعیین کنید. برای مثال بردگیم Game Of Thrones از بهترین های این ژانر است و شما در این بازی قرار است خاندان های مهم را کنترل یا با خود همراه کنید. اغلب بازی‌های این ژانر، به عنوان بازی‌های استراتژیک نیز شناخته می‌شوند.

استراتژیک
استراتژیک

برای مشاهده کلیه بازی فکری های سرزمین کادو کلیک کنید.

منبع بردگیم سرزمین کادو سرزمین کادو بلاگ سرزمین کادو
از طريق سرزمین کادو بلاگ سرزمین کادو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.