یلدا ، شبی سیاه ولی پر از امید

تبریک شب یلدا
0

شب یلدا برای همه یادآور هندوانه و انار است و فال حافظ.

شب هایی که همه ی فامیل دور هم جمع می شوند و صدای قهقهه جوانها سیاهی شب را به روشنایی تبدیل میکند. پدربزرگ و مادر بزرگ هایی که میدانند این شب پایان تنهاییشان است و قرار است چند ساعت را در در کنار فرزندان و نوه هایشان بگدرانند

با دقت مشغول چیدن میز می شوند.

آجیل و انار و هندوانه و یک حافظ قدیمی که بعد از مدت ها به عشق جمع کردن همه ی نوه ها  از میان کتابخانه بیرون کشیده می شود.

دیوان حافظ که توسط پدر بزرگ باز شده است

حافظ های خاک خورده ای که امشب بارها و بارها با نیت های مختلف باز می شوند،

مطالب مرتبط

دخترانی که با لپ های گل انداخته به یاد معشوق گم گشته نیت میکنند و در انتها می گویند :

برای قبولی کنکور ارشد فال گرفته اند در حالی که تک تک کلمات شعر را زیر لب برای خود می خوانند:

شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل

کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها

و تمام مدت به این فکر می کنند تا در کنار عکس انار و آجیل با چه فونتی شعر را بنویسند که معشوق سر به هوای سبکبار آن را بخواند و سر عقل بیاید.

درباره یلدا

یلدا، طولانی ترین شب سال، اخرین روز ماه آذر، و اولین شب زمستان است.

آنجا که سیاهی بر جهان غالب گشته ، یلدا نوید بازگشت پیروزمندانه خورشید را هلهله کنان سر می دهد. ابرهای سیاه زمستانی اماده می شوند تا رخت سپید عروسی را بر زمین بپوشانند.

یلدا نوید پیروزی فرشتگان است بر اهریمن، پیروزی نور بر تاریکی… جنگی بی پایان که در ازل شروع گردیده و تا ابد ادامه خواهد داشت. نبردی میان خیر و شر. آنجا که گویندگان و پویندگان در برابر هیمن اهریمن دست به دامان کیومرث بلند میکنند و خداوند دستور جنگ میدهد.

یلدا یک سنت باستانی ایرانیست. این جشن یک مراسم آریایی است که پیروان میتراِئیسم از هزاران سال پیش در ایران برگزار می کرده اند. آن ها یلا را روز  تولد میترا یا مهر می دانستند

در این شب برای در امان بودن از دست اهریمن دور هم جمع می شدند و با روشن کردن آتش از خورشید طلب برکت می کردند.

نام دیگر یلدا چیست؟

نام دیگری که برای این شب این شب انتخاب کرده اند شب چله است. چلّه، دو موقعیت گاه‌شمار در طول یک سال خورشیدی با کارکردهای فرهنگ عامه، یکی در آغاز تابستان (تیرماه) و دیگری در آغاز زمستان (دی‌ماه)، هریک متشکل از دو بخش بزرگ (چهل روز) و کوچک (بیست روز) است. واژه چلّه برگرفته از چهل و مخفف «چهله» و صرفاً نشان‌دهنده گذشت یک دوره زمانی معین (و نه الزاماً چهل روزه) است .

یلدا در ایران باستان

«شب یلدا» که به عنوان یکی از شب‌های مقدس در ایران باستان مطرح بوده

به‌صورت رسمی در تقویم ایرانیان باستان از سال ۵۰۲ قبل از میلاد در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان راه یافت

 چله و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است.

مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد

و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند،

بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.

آنان ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند.

این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکشند.

مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی، از هند و ایرانی – هند و اروپایی، دریافتند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است

و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند، از همین رو آن را شب زایش خورشید (مهر) نامیده و آن را آغاز سال قرار دادند کریسمس مسیحیان نیز ریشه در همین اعتقاد دارد.

سایت سرزمین کادو برای این شب خاص کلی هدیه باحال آماده کرده که می توانید هنگام رفتن به مهمانی، و یا حتی برای خوشحال کردن اعضای خانواده ی خودتان تهیه کنید و لذت را به خودتان و اعضای خانواده تان هدیه کنید.

برای مشاهده فروشگاه سرزمین کادو کلیک کنید.

اگر دنبال شال و روسری مناسب برای این شب میگردید و نمیدونید چی سرتون کنید مقاله چه شال و روسری برای شما مناسب است را بخوانید.

منبع سایت سرزمین کادو بلاگ سرزمین کادو
از طريق سایت سرزمین کادو بلاگ سرزمین کادو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.