رابرت کیوساکی نابغه ی مالی یا شارلاتان؟

0

همیشه خواندن سرنوشت و زندگینامه افراد جذابیت خاصب دارد زیرا بدون حاشیه و اغراق با مسائلی که ممکن است برای ما هم پیش بیاید و باعث تغییر زندگیمان شود آشنا می شویم.

ولی آنجایی مسیرهای  زندگی  بزرگان صنعت یا حوزه های مختلف خیلی مهم تر میشود که میخواهیم از آموزه های انها برای پیشرفت و رشد زندگیمان استفاده کنیم.

امروز می خواهیم درباره زندگی یکی از این بزرگان که در حوزه مشاوره مالی و هوش مالی و اموزش های سرمایه گذاری یکی از سرآمدان می باشد صحبت کنیم. کسی که بر خلاف دیگر کسانی که ادعای معرفی روش های ثروتمند شدن دارند در عمل هم ثابت کرده است که یک تاجر و بیزینس من موفق است نه یک شارلاتان.

کسی که جمله های معروف کتاب هایش را هر روز در شبکه های اجتماعی می خوانید و شاید بازی رومیزی طراحی شده اش را بازی کرده اید. در زیر به زندگی نامه رابرت کیوساکی می پردازیم کتاب هایش را مرور میکنیم و در نهایت بازی معروفش یعنی بازی کش فلو یا جریان نقدینگی  را بررسی می کنیم.

مقدمه ای بر زندگی رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی یک دورگه ی ژاپنی امریکاییه که در هاوایی متولد شده و پس از تحصیل در نیویورک به نیروی تفنگداران دریایی آمریکا پیوست و به عنوان افسر و خلبان هلیکوپترهای سنگین نظامی به ویتنام رفت. پس از بازگشت از ویتنام زندگی مالی وی با تاسیس شرکتی در حوزه تولید کیف پول مردانه آغاز شد که بعدها به یک بیزینس میلیون دلاری تبدیل گردید و حتی محصولاتش در مجلاتی چون رانرز ورلد، جنتلمن کوارترلی، سکسس مگزین و نیوزویک و حتی پلی‌بوی مشهور شد.

پس از آن مؤسسه‌ای به نام مؤسسهٔ بین‌المللی آموزش با گروهی از همکاران خود تأسیس کرد که به آموزش تجارت و سرمایه‌گذاری در هفت کشور جهان مشغول بوده و ده‌ها هزار نفر دانشجو دارد.

باکس بازی پول در گردش یا کش فلو

از آنجایی که یکی از دغدغه های وی خلاء در حال رشد میان داراها و ندارها بود، به خلق بازی «پول در گردش» یا «کش فلو »  پرداخت، که به آموزش پول اختصاص دارد. آموزش شناخت پول و کار با آن، بیش از اینکه تنها توسط قشر پولدار جامعه درک شود و مورد بهره‌برداری قرار گیرد، مورد استقبال سایر قشرها نیز قرار گرفت.

برای آشنایی بیشتر با بردگیم ها و بازی ها کلیک کنید.

رابرت کیوساکی می‌گوید: «علت عمده‌ای که باعث می‌شود غالب مردم در تنگناهای مالی به ‌سربرند این است که آنان سال‌های سال از عمر خود را در مدارس به سر می‌برند؛ اما درخصوص پول هیچ چیز یاد نمی‌گیرند. نتیجه این است که فقط یاد می‌گیرند برای پول کار کنند؛ اما هیچ‌گاه یادنمی‌گیرند که چه کنند تا پول برایشان کار کند.»

کیوساکی از دید دیگران

گو این که حرفه رابرت بر مستغلات و رشد دادن شرکت‌های کم سرمایه استوار بود؛ اما در مؤسسه آموزشی او، مهم‌ترین چیزی که تعلیم داده می‌شود، عشق و استقامت است. او این آموزش را با کمک گرفتن افرادی چون اگ مندینو، زیگ زیگلار و آنتونی رابینز انجام می‌دهد.

پیام اصلی رابرت کیوساکی این است که: «مسئولیت امور مالی‌ات را خودت بر عهده بگیر یا این که تا آخر عمر پذیرای دستورالعمل‌ها و فرمایش‌های دیگران باش. دست خودت است که ارباب پول باشی یا برده اش شوی.»

سخنران و نویسنده مشهور، آنتونی رابینز در مورد کیوساکی می‌گوید: «کار رابرت کیوساکی در امر آموزش، کاری نیرومند، عمیق، شگرف و دگرگون‌کننده است. من در برابر تلاش‌هایش سر تعظیم فرو می‌آورم و به تمام مردم، شرکت در این کلاس‌ها را توصیه می‌کنم.»

از جمله نوآوری‌های دیگر رابرت کیوساکی می‌توان به ابداع بازی گردش مالی اشاره کرد. در این بازی بی نظیر به صورت کاملاً مفرح هر فرد می‌توان به صورت عملی با مفاهیم بنیادی اقتصادی آشنا شده و معلومات خود را ارتقاء دهد.

تفکرات رابرت کیوساکی

اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به مجموعه تفکرات رابرت کیوساکی در این مقاله داشته باشیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پولدارها هیچوقت برای پول کار نمی‌کنند.
 2. این یک تفکر اشتباه است که تمامی پولدارها، ثروت خود را از راه استثمار دیگران به دست آورده‌اند.
 3. ساده‌ترین افراد جامعه پولدارترین افراد جامعه هستند.
 4. ماشین شما و خانه محل سکونت‌تان سرمایه نیست.
 5. برای پولدار شدن و پولدار ماندن به دیگران کمک مالی کنید.
 6. پول و ثروت باد آورده برای فقرا بسیار زیان‌آور است.
 7. کاری را انتخاب کنید که می‌توانید عاشقانه در آن فعالیت کنید و مطمئن باشید با این کار ثروتمند می‌شوید.[
 8. حتماً یک تجارت جانبی برای خود دست و پا کنید.
 9. آهای کارمندان دولت قبل از اینکه بیمار شوید، بیکار شوید، پیر شوید و باز نشسته شوید به فکر یک تجارت باشید.
 10. برای ورود به مباحث اقتصادی حتماً در یک کلاس فروشندگی شرکت کنید.
 11. هوش مالی خود را مدام افزایش دهید.
 12. برای خود بدهی نخرید.
 13. اتکاء به بیمه تأمین اجتماعی، یارانه دولت و سبد کالا بدترین نوع دلخوشی برای افراد جامعه است.
 14. کسی ثروتمند است که در صورت بیکاری در سه ماه به راحتی بتواند به زندگی ادامه دهد.
 15. استقلال مالی داشته باشید.
 16. طوری زندگی کنید که بتوانید در جوانی بازنشسته شوید.
 17. ارنست همینگوی می‌گوید پول هیچوقت نمی‌تواند شما را خوشبخت کند، ولی بی‌پولی قطعاً شما را بدبخت می‌کند.
 18. ثروتمند شدن هیچوقت با زیاد کار کردن میسر نیست.
 19. طوری زندگی کنید به جای اینکه شما برای پول کار کنید، پول برای شما کار کند.
 20. ثروتمند شدن تلفیقی از هنر و علم است.
 21. یاد بگیرید در بحرانهای اقتصادی از ترسهای خود بعنوانی اهرمی برای دستیابی به موفقیت استفادن کنید.
 22. ثروتمندان بازی با پول را می‌دانند و همیشه خود را در این زمینه توانمند می‌سازند
درباره کتاب های رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی به عنوان نویسنده کتاب “پدر پولدار پدر بی پول” – کتاب شماره یک سرمایه گذاری شخصی در تمام تاریخ – دنیا را به چالش کشید و راه ده ها میلیون نفر از مردم سراسر جهان را که به پول فکر می کردند، تغییر داد. او یک کارآفرین، مربی و سرمایه گذار است که معتقد است، هر یک از ما قادریم در زندگی خود و نحوه کنترل آینده مالی خود، تغییرات ایجاد کنیم و زندگی ثروتمندانه ای که شایسته آن هستیم را داشته باشیم.

رابرت با ارائه نگرشی جدید به پول و سرمایه گذاری که عموما با پیش ذهنیت های متعارف عامه مردم تناقض دارد، توانست شهرتی بین المللی برپایه سخنان صریح و شجاعانه خود به دست آورد و به عنوان یک مدافع پرشور و سخاوتمند در آموزش مالی شخصی تبدیل شود.

بیشتر کتاب های اخیر رابرت – چرا ثروتمندان ثروتمندتر می شوند و تیم سرمایه گذاری مهمتر از پول – به مناسبت بیستمین سالگرد انتشار کتاب پدر پولدار، پدر بی پول در سال ۱۹۹۷ ، منتشر شدند.

کتاب پدر پولدار پدر بی پول و پیام هایش، که در سراسر جهان به عنوان یک اثر متفاوت در حوزه امور مالی شخصی مورد توجه قرار گرفته، با مرور زمان نیز، همچنان پرقدرت و اثرگذار باقی مانده است کتاب چرا ثروتمندان ثروتمندتر می شوند دو دهه بعد از موفقیت بزرگ جهانی کتاب پرفروش پدر پولدار پدر بی پول، منتشر شد و به عنوان مدرسه فارغ التحصیلی پدر پولدار معروف شد. همچنین رابرت به عنوان همکار در نوشتن دو کتاب با دونالد ترامپ – قبل از حضور موفقیت آمیز وی  در کاخ سفید و انتخاب به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده – همراهی داشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.