انتخاب هدیه همان قدر که زیبا و نوید بخش آرامش است، می‌تواند برای افراد اضطراب و استرس نیز به همراه داشته باشد. انتخاب هدیه اشتباه در واقع بیشتر از فایده آن می‌تواند آسیب زننده باشد. در این مقاله قصد داریم با استفاده از توصیه‌هایی که براساس چندین دهه از تحقیقات شکل گرفته، به شما در کنار گذاشتن مشکلاتتان در انتخاب هدیه کمک کنیم. پس درادامه مقاله همراه ما باشید.

0

انواع تایپ هدیه برای انتخاب هدیه مناسب:

انتخاب هدیه مناسب گاهی اوقات به عنوان یک چالش غیرممکن به نظر می رسد. تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا انگیزه ها و نمادهای پشت هدایایی را که ما ارائه می دهیم بررسی کردند و پیشنهاد کردند که چهار نوع اصلی هدیه وجود دارد:

: هدایایی که نمادی از خود و هدیه دهنده است.

2: هدایایی که نماد شناخت هدیه‌دهنده از گیرنده است.

3: هدایایی که نماد مناسبت هستند (نشان‌دهنده یک مناسبت خاص هستند)  

 4: هدایایی که بیانگر  و دارای مجموعه ای از معانی مهم هستن.

در مقاله انگیزه‌ها و نمادگرایی در رفتار هدیه دهنده، مری فینلی استدلال می کند که هدایای مورد علاقه افراد اغلب در دسته دوم قرار می گیرند و هدایایی هستند که گیرنده دوست دارد آن‌ها را دریافت کند  اما خود او نقشی در خریداری آن‌ها نداشته است. هدایای مورد علاقه بسیاری از افراد نمادی از فرد هدیه دهنده بود و ارتباط چندانی با گیرنده نداشت. با این حال ، ولفین برگر استدلال می کند که بیشتر هدایا در واقع سازش بین چیزی است که گیرنده می خواهد و هدیه دهنده دوست دارد که گیرنده آن را داشته باشد.

فلسفه اصلی انتخاب هدیه

تحقیقات در زمینه روانشناسی انتخاب هدیه نشان می‌دهد که هنگام هدیه دادن به کسی باید دو هدف را در نظر گرفت:

اولین مورد این است که گیرنده را خوشحال کنیم. این بیشتر بستگی به این دارد که آیا این هدیه چیزی است که آنها می خواهند. مورد دوم ، تقویت رابطه بین دهنده و گیرنده است. این امر با دادن یک هدیه متفکرانه و به یادماندنی به دست می‌آید – هدیه‌ای که نشان می دهد هدیه‌دهنده واقعاً گیرنده را می شناسد. این بدان معناست که بدون نیاز به درخواست مستقیم ، بفهمید که شخصی که می‌خواهید برای او هدیه بخرید، چه می خواهد.

برای بدست آوردن هدیه‌ای که افراد بیشترین تمایل را به آن دارند، بدیهی است که  از آن‌ها درخواست کنید که به چیزی نیاز دارند؟ با این که این  رویکرد می تواند نمرات بالایی از نظر مطلوبیت انتخاب هدیه بگیرد، ولی در برقراری ارتباط متفکرانه که منجر به رابطه‌ای عمیق‌تر می‌شود هیچ فایده‌ای ندارد.

هنگام انتخاب هدیه برای افراد به دو بعد توجه کنید: تفکر و مطلوبیت

بهترین هدیه، هدیه‌ای است که هم هدیه مورد نظر گیرنده است هم نشان‌دهنده‌ی تفکر ویژه‌ایست که پشت آن پنهان شده است. این هدیه می‌تواند یک تیشرت سفارشی باشد که روی آن جمله‌ای با حالت طنز نوشته شده باشد. بدترین نوع هدیه هم هدیه‌است که نه از نظر فرد گیرنده مطلوب است نه نشانه‌ای از تفکر را به دنبال دارد. پس هدایای مطلوب اما غیر قابل تفکر مانند پول نقد، نمی‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای هدیه دادن به افرادی باشند که به هر نوعی برای شما اهمیت دارند.

هدیه مناسب برای عبور از ریسک‌‌پذیری اجتماعی:

ریسک اجتماعی احتمالا همان دلیلی است که باعث می‌شود انتخاب هدیه نگران‌کننده به نظر برسد. انتخاب هدیه مناسب می‌تواند با افزایش احساس ارتباط، تعهد و کیفیت رابطه افراد همراه باشد. همین طور بالعکس، انتخاب هدیه ضعیف می‌تواند خیلی از روابط را تحت تاثیر قرار دهد. در مطالعه‌ای در سال 1999 از 129 نفر خواسته شد تا موقعیتی را که در آن هدیه دریافت کرده‌اند را با جزئیات شرح دهند. بسیاری از آن‌ها هدایایی را گزارش کردند که باعث تضعیف رابطه آن‌ها شده بود. حتی بعضی از آن‌ها اعلام کردند که بلافاصله بعد از دریافت هدیه به رابطه خود پایان داده‌اند.

این جاست که اهمیت انتخاب هدیه مناسب خودنمایی می‌کند!

روانشناسی پول نقد به عنوان هدیه:

دادن پول نقد چطور؟ پس از دریافت پول نقد،گیرنده می‌تواندآنچه را که نیاز دارد و بیشتر می‌خواهد خریداری کند. اما پول نقد غیر قابل تفکر تلقی می‌شود چرا که  به هیچ تلاشی نیاز ندارد و به نظر می‌رسد ارزش پول بر این رابطه تاثیر می‌گذارد. در فرهنگ‌های چینی، پول نقد معمولا در یک پاکت قرمز داده می‌شود تا پول را به معنای واقعی کلمه به عنوان نمادی از خوش‌شانسی به نمایش بگذارند .

اگر قصد دارید برای هدیه پول نقد بدهید، به انجام خلاقانه آن فکر کنید. این کار تا حدی متفکر بودن شما را نشان می‌دهد. نزدیک ترین جایگزین برای پول نقد ، کارت هدیه است. مزیت اصلی کارت هدیه این است که به تلاش زیادی احتیاج دارد و  افراد در انتخاب کارت هدیه به دقت فکر می کنند. با این وجود ، تحقیقات نشان می‌دهد که کارت هدیه اغلب باید به عنوان آخرین راه‌حل مورد استفاده برای انتخاب هدیه مدنظر قرار بگیرد.

در نهایت برای انتخاب هدیه چه راه حلی مناسب است؟

اگر می خواهید یک هدیه مناسب انتخاب کنید و دقیقاً به خواسته گیرنده توجه نکرده‌اید ، با یک تماس شخصی به دنبال یک راه حل خلاقانه باشید. اگر واقعاً در انتخاب هدیه دچار مشکل شده‌اید ، یک کارت پیام ویژه  همراه با یک کارت هدیه که خلاقانه طراحی شده یک گزینه مطمئن است. اما اصلی ترین نتیجه از روانشناسی تحقیقات هدیه دادن این استکه اگر هدف شما تقویت رابطه خود با گیرنده است، به او تجربه منحصر به فرد دهید.

در تحقیقی در سال 2016 از افراد خواسته شد که به یک دوست هدیه “مادی” یا “تجربی” (به ارزش 15 دلار) بدهند. هدایای مادی شامل چیزهایی مانند لباس بود. هدایای تجربی شامل مواردی مانند بلیط فیلم بود. دریافت کنندگان هدایای تجربی بهبود قویتری در قدرت روابط نسبت به دریافت کنندگان هدایای مادی نشان دادند. اگرچه ارزشمندترین هدیه ای که می توانید به عزیزان خود بدهید ، در واقع بسیار ساده است: وقت با کیفیت. در تحقیقی که در سال 2002 روی 117 نفر انجام شد، شادی بیشتری از تجربیات خانوادگی نشان داده شد تا از رویدادهایی که در آن هزینه پول و دریافت هدایا مورد توجه قرار گرفته بود.

بنابراین در اولین جشن پیش رو برای انتخاب هدیه، کنار عزیزانتان ببنشیند و بهترین لحظات را کنار هم رقم بزنید و اگر هم قصد داشتید متناسب با بودجه خود هدیه‌ای کوچک اما خلاقانه تهیه کنید با گیف‌لند تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.