سنت ها و رسومات نوروز

0

از قدیم رسومات و برنامه‌های مختلفی از پیش از آغاز نوروز تا هفته‌های آغازین سال جدید وجود داشته است که در گذر زمان تغییراتی در آن حاصل شده است اما همگی نمادهایی از آغاز سال جدید و نوروز باستانی ایران زمین است.

چهارشنبه سوری

یکی از جالب‌ترین سنت‌ها و رسومات نوروز این است که در آخرین شب سه‌شنبه و آخرین صبح چهارشنبه‌ی سال، یک جشن آتش‌بازی با عنوان “چهارشنبه‌سوری” یا ” چهارشنبه قرمز” برگزار می‌شود. در این شب، هفت آتش برافروخته می‌شود و مردم دور هم جمع شده و از روی هفت آتش به ترتیب می‌پرند. هنگام پریدن شعری را زمزمه می‌کنند : ” زردی من از تو، سرخی تو از من”. به این معنا که بیماری خود را به آتش می‌دهند و سلامتی و گرما از آتش دریافت می‌کنند. همچنین، مردم در حالیکه آتش‌بازی می‌کنند، به رقص و آوازخوانی نیز می‌پردازند و کنار هم غذا می‌خورند. شخصیتی به‌نام “حاجی فیروز” با لباس قرمز و صورت رنگ‌ شده‌ی سیاه، آواز می‌خواند، موسیقی می‌نوازد و مردم را سرگرم می‌کند. در دوران باستان، این جشن برای بشارت فرارسیدن نوروز به مردم، تدارک دیده می‌شد.

اگر می‌خواهید در مورد چهارشنبه سوری بیشتر بدانید این متن را بخوانید.

کارهای مرسوم قبل از عید نوروز

پیش از فرا رسیدن عید نوروز خانواده‌ها
اقدام به تمیزکاری، نظافت و گردگیری خانه های خود می‌کنند که این کار به خانه تکانی معروف است. خانه تکانی معمولا بسته به شرایط کاری و تعداد اعضای خانواده از اواخر بهمن ماه و یا اوایل اسفند آغاز شده و به مدت یک و یا دو هفته ادامه دارد. پس از اتمام خانه تکانی وقت سبز کردن سبزه؛ خرید عید و انداختن سفره هفت سین می‌باشد.

پس از انجام خرید مایحتاج مورد نیاز شامل انواع شیرینی‌جات، آجیل و خوراکی‌های مخصوص نوروز اعضای خانه در راستای سنت‌ها و رسومات نوروزی اقدام به سبز نمودن سبزه و انداختن سفره هفت سین می نمایند.

اگر هنوز هدایای مورد نظر خود برای عیدی دادن به دیگران را تهیه نکرده‌اید، به بخش فروشگاه ما سری بزنید.

اقلام سفره هفت‌سین و شرح معنای نمادین آن‌ها

سبزه: از کاشت گندم، عدس، ماش و یا ترتیزک حاصل می‌شود و نماد تولد دوباره‌ی طبیعت و سرسبزی و باروری است.

سمنو: خوراکی شیرین شبیه پودینگ که جوانه‌های گندم تهیه می‌شود و نماد شادی و شیرینی زندگی می باشد.

سیب: سیب سرخ نماد زیبایی است.

سنجد: میوه‌ای شیرین به اندازه توت سفید است و نماد عشق می‌باشد.

سیر: نماد سلامت است.

سماق: ادویه ایرانی که نماد رنگ سپیده‌دم قبل از طلوع خورشید و پیروزی نور بر تاریکی است.

سرکه: نماد صبر و کهن‌سالی است.

درمیان اقلام مکمل و اضافه‌شده سفره هفت‌سین کتاب حماسی شاهنامه، شعر حافظ و یا کتاب مقدس وجود دارد که نماد معرفت و حکمت هستند. همچنین، آینه نماد آسمان، شمع نماد روشنایی و خدا، سکه نماد ثروت، ماهی قرمز نماد زندگی و آخرین ماه تقویم فارسی، گل سنبل نماد عطر آسمانی با آمدن بهار و تخم‌مرغ نماد باروری و خلقت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.