تاریخچه و فلسفه عید نوروز

0

در تمامی اسناد و مدارک تاریخی آورده شده از علما و ادبای ایران بیان گشته که برگزاری جشن و سرور از گذشته های بسیار دور در میان ایرانیان جایگاه والایی داشته و در فرهنگ ایران زمین نهادینه شده‌است. نکته قابل توجه این است که در گاهشمار ایران باستان روزهای هر ماه نامی برای خود داشتند و روزهای همنام ماه روز جشن و شادی و پایکوبی بوده است. علاوه بر این روزها، روزهای مهمی همچون نوروز، یلدا، سده و گاهنبار نیز از جمله روزهایی هستند که از گذشته دور در آن ایرانیان به جشن و پایکوبی مشغول بوده‌اند. نوروز یکی از کهن‌ترین و قدیمی‌ترین جشن‌های ایران زمین است که دارای قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال می باشد.

با توجه به روایت‌های افسانه‌ای اسطوره‌ای ایران، آغاز پیدایش جشن نوروز را به جمشید، چهارمین پادشاه پیشدادی ایران نسبت داده‌اند. قدمت این اسطوره به عصر هند و ایرانی می‌رسد. این روایت بدان شکل بیان شده‌است که پس از نبرد خونین جمشید با اهریمن و پیروزی وی در این نبرد بار دیگر خرمی، شادی، تندرستی، خیر و برکت و سرسبزی به ایران زمین بازگشت و پس از آن با تاجی بر تخت نشست که در هنگام طلوع آفتاب روشنایی و تلالو آن چشمان همه را خیره کرد و به پاس این رخداد نیکو و بازگشت سرسبزی و شادمانی به ایران آن روز را روز نو و یا نوروز نامیده و از آن پس هر ساله آن را گرامی داشته‌اند.

پیروزی شیر بر اسب - نیکی بر اهریمن

جایگاه نوروز در پیش از اسلام

در دوران هخامنشی پادشاهان بدون در نظر گرفتن قومیت و اعتقادات مذهبی، نجیب‌ زاده‌ها را از تمامی استان‌های امپراتوری به تخت جمشید دعوت می‌کردند و نوروز را جشن می‌گرفتند. در طول ساعات صبح مشغول دعا و انجام مراسم‌های مذهبی می‌شدند و شبانه به تفریح و سرگرمی می‌پرداختند.

در دوره ساسانی ۲۵ روز قبل از شروع بهار با برپایی ۱۲ ستون خشت خام با کاشت انواع غلات و حبوبات از جمله نخود، گندم، لوبیا، جو، برنج و ارزن تا شانزدهمین روز فروردین در انتظار بارور شدن گیاهان می نشستند چرا که این عقیده را داشتند که هرچه گیاهان بارورتر شوند در آن سال محصولات بهتر و بیشتری خواهند دید.

مردم هخامنشی

همچنین در این دوران رایج بود که مردم در بامداد نوروز به سمت یکدیگر آب پاشی کنند و نیز آتش روشن کردن در شب نوروز از زمان هرمز اول مرسوم شد و از دوره هرمز دوم دادن سکه به عنوان هدیه و عیدی در نوروز رایج شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.