آموزش بازی فرابورس یا STOCKPILE

آموزش بازی فرابورس
0

در پست قبلی با بردگیم جذاب فرابورس و ویژگی های منحصر به فرد آن آشنا شدید . در این مطلب می خواهیم آموزش بازی فرابورس را با زبانی ساده برای شما بازگو کنیم.

پس اگه بازی فرابورس رو نخریدید همین الان از طریق سایت سفارش بدید و اگر بازی رو دارید فقط کافیه برد بازی و کارت های اون رو جلوی خودتون قرار بدید و قدم به قدم با ما همراه باشید.

چینش بازی

در قدم اول :

کارت های شرکت ها و کارت های پیش بینی را مطابق شکل۱ جدا کنید و در کنار صفحه بازی قرار دهید.

آموزش بازی فرابورس
چینش کارت های شرکت و پیش بینی در بازی فرابورس

سپس نشانگر های دایره ای را برروی عدد۵ هر سهم مطابق شکل ۲ قرار دهید.

آموزش بازی فرابورس
نحوه قراردادن نشان گر قیمت در بازی فرابورس

در قدم دوم:

 از کارت های سهام (که در ان ۱۰ عدد از هر شرکت قرار دارد )‌ یک کارت از هر شرکت جدا کنید و رندوم به هر بازیکن یکی از کارت ها را بدهید. این کارت سهام دارایی اولیه ای است که هر بازیکن با ان بازی را شروع می کند.

آموزش بازی فرابورس

کارت های اضافه را به دسته کارت ها برگردانید و کارت های شرکت را به همراه کارت های کمیسیون معاملات و کارت های اقدام (تصویر ۳) بر بزنید و در کنار صفحه بازی قرار دهید. به این دسته کارت ها، کارت های بازار می گوییم و در ادامه با نحوه کار کرد ان ها اشنا می شویم.

آموزش بازی فرابورس
کارت های بازار در بازی فرابورس

قدم سوم:

به هر بازیکن یک عدد صفحه بازی،یک ادمک به رنگ صفحه بازی و ۲۰ هزار دلار پول بدهید.

هر بازیکن کارت سهامش را بر روی صفحه بازیش به پشت قرار دهد.

ارم stockpile را جلوی نفر شروع کننده بازی بگذارید.

نشانگر ضربدر قرمز را در بالای صفحه بازی بر اساس تعداد نفرات بر روی یکی از خانه ها قرار دهید وهر دست یک واحد ان را کم کنید. این نشانگر تعداد دست های باقی مانده بازی را نشان میدهد.

آموزش بازی فرابورس

از این قسمت وارد فاز اصلی بازی می شویم.

مراحل بازی

هر دست بازی فرابورس یا STOCKPILE شامل ۶ فاز می باشد.

هر کدام از این فاز ها به عمل خاصی اختصاص دارد.

در زیر تک تک این فازها را با هم بررسی میکنیم و پس از خواندن این مطلب تا انتها شما می توانید شبیه یک حرفه ای بازی کنید و فقط تمام تمرکز خودتان را بر روی استراتژی های حین بازی بگذارید.

در میانه این مطلب تعدادی از استراتژی های بازی را هم به شما اموزش میدهیم.

فاز اول: فاز اطلاعات

در این فاز شما به هر بازیکن از روی کارت هایی شرکت یک کارت، و از روی کارت های پیش بینی هم یک کارت دیگر میدهید.

در طی این دست از بازی این کارت ها نقش خبر رانتی شما را دارند پس حواستون رو جمع کنید که بفیه از محتویاتاین کارت های شما اگاه نشوند. (عکس ۴)

آموزش بازی فرابورس

پس از انکه کارت ها بین بازکنان توزیع شد بقیه کارتها را در محل خودشان در صفحه بازی قرار دهید و از روی انها یک کارت شرکت و یک کارت پیش بینی را رو کنید.این کارت ها در نقش اطلاعات عمومی این دست بازی می باشند و همه بازیکنان میتوانند ان را مشاهده کنند و بر اساس ان تصمیمات خود در این دست را بگیرند.

نکته مهم: فقط یک جفت کارت شرکت و پیش بینی رو می شود و بقیه کارتهایی که دست بازیکنان نیستند تا اخر دست به پشت باقی می مانند.

در این لحظه مرحله اطلاعات پایان می یابد و وارد فاز بعدی می شویم.

فاز دوم: فاز عرضه

  • یک کارت از دسته کارت های بازار بکشید و به رو زیر هر یک ماشین حساب های پایین صفحه قرار دهید. در نظر داشته باشید که تعداد ماشین حسابهای مورد استفاده بر اساس تعداد نفرات درج شده روی ان و براساس تعداد بازیکنان مشخص میشود. (برای مثال در بازی ۳ نفره زیر ۳ ماشین حساب، در بازی ۴ نفره زیر ۴ ماشین حساب)
  • از دسته کارت های بازی ۲ عدد کارت به هر بازیکن بدهید. بازیکنان این کارت ها را جدا از سایر کارتهای خودشان بگذارند.
  • در مرحله بعد بازیکنان این دو کارت را یکی به رو و یکی به پشت به ترتیب از نفر شروع کننده روی دسته کارتهای هر ماشین حساب قرار دهند. ( شما می توانید هر کارت را جدا روی ماشین حساب های مختلف قرار دهید یا هر دو کارتتان بر روی یک ماشین حساب قرار گیرد.)
آموزش بازی فرابورس
نحوه چینش کارت ها در فاز عرضه بازی فرابورس

نکته: نکته ای که باید در اینجا به ان توجه کنید این است که در مرحله بعد قرار است روی این دسته کارتها مزایده انجام شود.

پس باید به نحوی عمل کنید که با توجه به اطلاعات عمومی و اختصاصی که در فاز اطلاعات بدست اورده اید بازیکنان دیگر را گمراه کنید تا بهترین سهام ها را بدست اورید.

نکته ۲: کارت ها را باید به شکلی قرار دهید تا تمام بازیکنان بتوانند تعداد کارت های موجود در هر دسته سهام و همچنین ماهیت کارت های رو شده را مشاهده کنند.

فاز سوم: تقاضا

در این مرحله قرار است تا در یک مزایده دسته کارت های سهام ایجاد شده را خریداری کنید. مراحل مزایده در این مرحله به ترتیب زیر است:

  • نفر اول ادمک خود را بر روی عدد مورد نظر پیشنهادی روی ماشین حساب یک دسته از کارت ها قرار میدهد. نوجه داشته باشید که برای پیشنهاد دادن هر مبلغی حتما باید کل ان مبلغ را در ان لحظه موجود داشته باشید.
  • به ترتیب دیگر افراد به ترتیب ساعت گر پیشنهاد خود را میدهند.
  • در صورتی که در هر ماشین حساب تنها یک ادمک وجود داشته باشد این مرحله به پایان میرسد و هر بازیکن پس از پرداخت مبلغ پیشنهادی دسته ارت های متناظر را بر میدارد.
  • اگر در یک ماشین حساب بیش تر از یک ادمک قرار گرفت به ترتیب نوبت هر کس می تواند جای ادمک خود را تغییر دهد( در همان ماشین حساب رقم بالاتری پیشنهاد کند و یا ماشین حساب را تغییر دهد)
  • توجه داشته باشید که ممکن است در یک دست از بازی همه رقم ۰ ماشین حساب های مختلف را انتخاب کنند و هیچ کس پولی پرداخت نکند.

نکته: حداکثر میزان پیشنهاد ۲۵ هزار دلار می باشد.

نکته دوم: دو نفر نمیتوانند یک رقم را پیشنهاد دهند پس اگر کسی ۲۵هزار دلار را پیشنهاد دهد ان نمودار مزایده قفل می گردد.

نکته سوم: مزایده تا جایی ادامه پیدا میکند که تمامی نمودارهای مزایده دارای ادمک باشند.

نکته چهارم: اگر دسته کارت های یک بازیکن دارای کارت کمیسیون معاملات باشد باید مبلغ مشخص شده در ان را به بانک پرداخت کند و ان کارت را بسوزاند.

نکته پنجم: کارت های سهام را به پشت در بخش دارایی های خود در صفحه شخصی قرار دهید.

فاز چهارم: اقدام

اگر در مرحله قبل کارت اقدام وجود داشت در این مرحله به ترتیب نوبت تمامی کارت های اقدامی که در فاز تقاضا به دست اورده اید ا استفاده کنید سپس انها را در دسته کارت های سوخته قرار دهید.

کارت های رونق سهام! به ازای هر کارت رونق سهام، بازیکن یک سهم را انتخاب میکند و ارزش ان را دو واحد افزایش می دهد.

کارت های افت سهام! به ازای هر کارت افت سهام، بازیکن یک سهم را انتخاب میکند و ارزش ان را دو واحد کاهش می دهد.

نکته: اگر در این افزایش یا کاهش قیمت یک سهام به فضای تقسیم سهام یا ورشکستگی رسید از قوانین مربوط پیروی کنید.

نکته دوم: کارت های اقدام باید در همان راندی که به دست امده اند بازی شوند.

فاز پنجم: فروش

به ترتیب نوبت بازکنان می توانند هر تعداد از سهام های خود را با قرار دادن آنها به رو در دسته ی کارت های سوخته بفروشد و معادل ارزش فعلی انها از بانک دریافت کند.

نکته: بازیکنان اگر از بخش تقسیم دارایی سهام بفروشند دو برابر ارزش سهام فروخته شده را دریافت می کنند.

نکته دوم: بازیکنان می توانند سهام از بخش تقسیم دارایی را به بخش دارایی معمولی خود جا به جا کنند تا برابر ارزش فعلی ان سهم از بانک پول دریافت کنند.

فاز ششم: فاز حرکت

در این فاز ارزش سهام شرکت ها براساس کارت های شرکت و پیش بینی تقسیم شده در فاز اطلاعات جابه جا می شود.

بازیکنان به ترتیب نوبت کارت های شرکت و پیش بینی خود را رو می کنند و ارزش سهام شرکت ها را با توجه به کارت ها جا به جا میکنند.

نکته: در هر راند ارزش تمام سهام ها تغییر میکند. به جز سهمی که با علامت $$ جفت شده باشد. این سهم ارزشش تغییر نمی کند ولی سود می دهد و هر بازیکنی که ان سهم را در دارایی های معمول خود داشته باشد ۲هزار دلار و در قسمت دارایی های تقسیم شده ۴ هزار دلار به ازای هر برگ سهم دریافت خواهد کرد.

نکته: بازیکنان باید سهام های خود را رو کنند تا به ازای ان سود دریافت کنند. او می تواند بخشی از انها یا تمامی انها را رو نکند تا دیگران متوجه نشوند که چقدر سهام دارد ولی در این حالت سودی دریافت نمی کند.

پس از این مرحله ضربدر قرار گرفته روی تعداد دست های بازی را یک مرحله کم کنید و مطابق روش قبل راند جدید را شروع کنید.

هر زمان که مراحل بازی تمام شد و ضربدر بر روی اخرین خانه قرار گرفت در اخرین راند پس از تغییر دادن ارزش همه سهم ها و پایان فاز حرکت بر اساس قیمت نهایی سهم ها کلیه سهام خود را بفروشید و کسی که بیشترین پول را داشته باشد برنده نهایی خواهد بود.

دو مبحث مهم: ( تقسیم سهام شرکت – ورشکستگی شرکت)

تقسیم سهام:

هروقت که نشانگر ارزش سهم بر روی عدد دلار بعد از عدد ۱۰ قرار بگیرد. تمامی بازکنانی که ان سهام را دارند می توانند سهام خود را از قسمت سهام معمولی به قسمت سهام تقسیم شده منتقل کنند. بار بعدی که چنین اتفاقی بیفتد سهام های قسمت سهام معمولی به همین نحو تغییر میکنند و بازکنان به ازای هر تعدادی از ان سهم که در قسمت سهام تقسیم شده داشته باشند ۱۰ هزار دلار دریافت میکنند. پس از این اتفاق نشانگر قیمت سهم را بر روی عددی که دور ان ۸ ضلعی کشیده شده است قرار دهید.

ورشکستگی:

با افت قیمت سهام هر وقت قیمت سهم از عدد یک پایین تر رفت و بر روی ایتم سطل زباله قرار گرفت تمامی بازکنان هر سهمی که از ان نوع دارند را چه در بخش سهام معمولی چه بخش سهام تقسیم شده می سوزانند ( زیرا شرکت ورشکست شده) و نشانگر قیمت را به روی عددی که دایره دارد بار می گردانید.

اکسپنشن بازی:

برای استفاده از پشت صفحه که یکم بازی رو سخت تر میکنه و همین طور استفاده از سرمایه گذاران توصیه ما این است که ابتدا چند دست حالت معمولی را بازی کنید.

برای استفاده از بخش پیشرفته صفحه هیچ چیز خاص جدیدی وجو ندارد به جز اینکه تعداد عددهای قیمتی هر سهم متفاوت است و اینکه در سهم Stanford steel بر روی بعضی اعداد علامت دلار وجود دارد که هروقت نشان گر قیمت بر روی انها قرار گرفت هر بازیکنی که ان سهم را دارد به ازای هر سهام عادی ۱۰۰۰ دلار و به ازای سهام تقسیم شده ۲۰۰۰ دلار دریافت می کند.

در استفاده از سرمایه گذاران هم دیگه پول اول بازی رو به هرکسی ندید. دو کارت سرمایه گذار به هرکسی بدید که یکی رو انتخاب کنه و اون یکی رو به جعبه بازی برگردونه. قابلیت هایی که هر سرمایه گذار تو بازی بهتون میده کاملا اخر دفترچه راهنمای بازی نوشته شده فقط نکته ای که حواستون باشه پول اول بازی رو بر اساس سرمایه سرمایه گذار انتخابی هر بازیکن بهش پرداخت کنید.

اگه سوالی داشتید کافیه از طریق صفحه اول سایت سرزمین کادو به شماره ما زنگ بزنید و یا از طریق شبکه های اجتماعی سوالتون رو از ما بپرسید.

منبع درباره ورژن اصلی بازی فرابورس خرید بازی فرابورس یا استاکپایل
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.